دانشکده بهداشت
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ بهمن
br ENGLISH
معرفي واحد كتابخانه

معرفي كتابخانه:

كتابخانه دانشكده بهداشت  مرحومه خانم نوش آبادي                                                                                                                              ساعت كار:      شنبه – چهارشنبه           15-8 

 
تاريخچه:
 

كتابخانه دانشكده بهداشت مجموعه‌اي پويا از  انواع منابع اطلاعاتي چاپي و الكترونيكي است كه پس از سازماندهي و رده‌بندي در اختيار كاربران قرار مي‌گيرند. اين كتابخانه در بدو تاسيس دانشكده بهداشت به عنوان مدرسه عالي آموزش بهداشت شكل گرفت و به سبب كمك‌هاي مادي و معنوي خانم فخرالسادات نوش‌آبادي، كتابدار مرحومه اين كتابخانه، در سال 1388 كتابخانه مرحومه نوش‌آبادي نام گرفت. كتابخانه با مساحت400 متر مربع در چهار بخش امانت، مرجع و پايان‌نامه‌ها، نشريات و سالن مطالعه (ظرفيت 70 نفر) به ارائه خدمات مي پردازد. سيستم كتابخانه قفسه باز بوده و نرم‌افزار مورد استفاده ثامن(ثنا) است. انواع قالب موجود در كتابخانه عبارت است از كتب چاپي و الكترونيكي، پيايندهاي چاپي و الكترونيكي، پايگاه‌هاي اطلاعاتي، اسناد و مدارك چاپي و الكترونيكي غير كتابي شامل (پايان نامه، جزوه، بروشور، مجموعه مقالات، گردهمايي،) و مواد ديداري- شنيداري (لوح فشرده) كه به شرح ذيل مي‌باشد:

 

نوع منبع

عنوان

نسخه

كتاب فارسي

8119

14224

كتاب لاتين

1878

2140

پايان‌نامه

106

-

پروژه

137

-

كتاب لاتين الكترونيكي

657

-

 
 
اهداف و وظايف كتابخانه:  

با توجه به اهميت روز افزون اطلاعات و در نتيجه كتابخانه‌ها در امر پژوهش و آموزش، هدف كتابخانه دانشكده بهداشت ارائه خدمات كتابخانه‌اي و اطلاع‌رساني به دانشجويان، اعضاء هيات علمي و كارمندان دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني مازندران مي‌باشد. اهداف اين كتابخانه به طور اعم شامل موارد ذيل مي باشد:

*شناخت نيازهاي اطلاعاتي جامعه كتابخانه با توجه به برنامه‌ها، رشته‌هاي آموزشي و مقاطع مختلف تحصيلي دانشكده

* گزينش و انتخاب منابع مناسب از ميان منابع منتشره

*  فهرستنويسي، رده‌بندي و آماده سازي مجموعه كتاب‌هاي فارسي و انگليسي موجود در كتابخانه

* انجام آموزش‌ها و راهنمايي‌هاي لازم بازيابي و استفاده از منابع اطلاعاتي، برگزاري كارگاه آموزشي و تهيه بروشورهاي راهنما...   

*سازماندهي و ارائه خدمات دسترس پذير منابع اطلاعاتي چاپي و الكترونيك
  *  ارتقا كمي و كيفي منابع اطلاعاتي كتابخانه اعم از چاپي و الكترونيكي
  تهيه محتوا و روزآمدسازي وب سايت كتابخانه‌ي دانشكده
 *  مديريت و نظارت بر نرم افزار و پورتال جامع كتابخانه  
بخش هاي كتابخانه:  
بخش امانت :
 بخش امانت به عنوان يكي از بخش‌هاي كتابخانه در زمينه ارائه خدمات كتابخانه‌اي به صورت مستقيم به مراجعين ماموريت انجام كنترل و نظارت بر فرايند امانت دهي، برگشت، رزرو و تمديد منابع اطلاعاتي و همچنين پذيرش عضو و تسويه حساب را بر عهده دارد. جستجوي كتاب در اين بخش از طريق رايانه هاي مخصوص دانشجو در كتابخانه انجام مي شود. كتاب هاي موجود در اين بخش در دو قسمت مجزا به دو زبان فارسي و انگليسي رده‌بندي شده‌اند كه جوابگوي نيازهاي دانشجويان در مقاطع مختلف تحصيلي، اساتيد و پژوهشگران مي‌باشد.  
سيستم رده بندي موضوعي كتب پزشكي و گروه‌هاي وابسته بر اساس(NLM) National Library Medicine مي‌باشد و ساير منابع براساس سيستم رده بندي كتابخانه كنگره امريكا (LC) Library of Congress Classification  مي باشد.
براي امانت كتاب، اعضاء با جستجوي كتاب مورد نظر خود از طريق كامپيوترهاي اختصاص يافته براي  اين امر، و يا از طريق آدرس اينترنتي Lib.mazums.ac.ir در هر مكان، و يافتن شماره راهنماي كتاب، مي توانند آنرا در قفسه كتابخانه يافته و با مراجعه به كتابدار ميز امانت، آن را به امانت ببرند. در صورت در امانت بودن كتاب مورد نظر، دانشجو مي‌تواند از طريق همكاران ميز امانت اقدام به رزرو كتاب نمايد. تأخير كتاب مشمول قانون جريمه خواهد شد. 
دانشجويان، اساتيد و كاركنان دانشكده بهداشت مي‌توانند در اين كتابخانه عضو شوند. عضويت دانشجويان با پرنمودن فرم مربوطه و ارائه يك قطعه عكس به مسئول ميز امانت ميسر مي‌باشد. به اعضاء كارت عضويت داده خواهد شد، كه امانت گرفتن كتب ومنابع موجود، منوط به داشتن كارت عضويت كتابخانه مي‌باشدو در هنگام تسويه حساب دانشجو ملزم به عودت آن مي‌باشد. سيستم امانت به صورت كامپيوتري و دستي اداره مي‌گردد.

جدول تعداد و مدت امانت منابع


اعضا

تعداد منبع

مدت امانت

دانشجوي كارشناسي

5 جلد

10 روز

دانشجوي كارشناسي ارشد

7 جلد

14 روز

دانشجوي دكترا

10 جلد

20 روز

كاركنان

10 جلد

30 روز

هيات علمي

10 جلد

30 روز

دانشجويان ساير دانشكده‌هاي دانشگاه علوم پزشكي مازندران

3 جلد

7 روز

 
  
نيروي انساني مربوطه: خانم خياطي- آقاي عليپور
بخش  مرجع و پايان نامه :  
منابع بخش مرجع شامل واژه نامه‌ها، دايره‌المعارفها، دستنامه‌ها، راهنماها و ... به زبان فارسي و انگليسي مي‌باشد. منابع اين بخش فقط در محل قابل استفاده هستند، اما كپي و تكثير از آنها امكان‌پذير است. كتابدار ميز مرجع آماده پاسخگويي به سوالات مراجعان مرتبط با منابع اطلاعاتي است. مكان و وضعيت گردش كتاب هاي مرجع معمولاً با نماد " R " براي كتاب‌هاي لاتين و "م" براي كتاب‌هاي فارسي (كه در ركورد فهرست و روي برچسب عطف كتاب ، قبل از « شماره‌ي راهنما » درج مي‌گردد ) نشان داده مي‌شود.

كاربران با حضور در بخش پايان‌نامه ضمن بهره‌مندي از اطلاعات و راهنمايي كارشناس مربوطه، پايان‌نامه مورد نظر خود را دريافت نموده و در محل مطالعه ‌مايند. در تالار پايان‌نامه‌ها كاربران مي‌توانند به كمك نرم‌افزار كتابخانه، پايان‌نامه مورد نظر خود را بازيابي و مطالعه كنند. بر اساس قوانين جاري كتابخانه خارج نمودن و كپي پايان نامه از اين بخش اكيدا ممنوع مي‌باشد. در حال حاضر كليه فارغ التحصيلان دانشكده به منظور تكميل مدارك تسويه حساب يك نسخه چاپي به همراه لوح فشرده فايل پايان نامه (در دو فرمت Docx & PDF) خود را به اين بخش تحويل مي‌دهند.

نيروي انساني مربوطه: خانم دانايي

 بخش  تامين منابع اطلاعاتي چاپي و الكترونيكي :  
 

روزآمد سازي و غني نگه داشتن مجموعه كتابخانه و ارائه راهكار و نظارت بر خريد منابع كتابخانه براساس نياز سنجي و اطلاع از وضعيت موجود و مراجعه به نمايشگاه‌هاي كتاب جهت تامين منابع از مهمترين وظايف و مسئوليت‌هاي اين بخش مي‌باشد.

جهت تأمين منابع اطلاعاتي، كتاب‌هاي لاتين از طريق نمايشگاه‌هاي كتاب و يا تكثير كتاب در صورت ناياب بودن و كتب فارسي نيز بنا به پيشنهاد استادان و همچنين تشخيص كتابداران و تائيد رئيس كتابخانه و نيز بنا به نياز دانشجويان از نمايشگاه بين المللي، كتاب‌فروشي‌ها و ناشرين معتبر خريداري مي‌گردد.

نيروي انساني مربوطه: خانم احمدي

 بخش فهرست نويسي :  
 

بخش فهرست نويسي و رده بندي كتابخانه با تكيه بر روش‌هاي استاندارد بين‌المللي، سازماندهي منابع اطلاعاتي را به منظور تسهيل دسترسي كاربران به اين منابع بر عهده دارد. اين واحد به‌صورت مداوم نسبت به روز آمد نگه داشتن بانك اطلاعات كتابشناختي منابع كتابخانه در جهت بروز رساني سيستم امانت و جستجوي منابع با استفاده از نرم افزار ثامن(ثنا) فعاليت مي‌كند. فهرست نويسي به صورت بنيادي و نيمه بنيادي انجام مي گيرد و منابع بر اساس نظام  موضوعي (MESH)  و نظام رده بندي كتابخانه ملي پزشكي آمريكا(NLM)   و همچنين سرعنوان‌هاي موضوعي كتابخانه كنگره (LCSh)  و نظام رده‌بندي كتابخانه كنگره آمريكا (LCC) موضوع‌دهي و رده‌بندي مي‌شوند.


نيروي انساني مربوطه: خانم دانايي- خانم احمدي


 بخش  آماده سازي :  
 
 اصلي‌ترين كاركرد اين بخش فراهم‌آوري، سازماندهي و آماده‌سازي كتب فارسي و انگليسي براي دسترسي سريع كاربران به منابع مي‌باشد. آماده سازي كتاب شامل ممهور نمودن و الصاق تگ امنيتي، ثبت كتاب و چاپ برچسب و الصاق ليبل عطف، جيب كتاب، باركد و برچسب جيب مخصوص هر جلد كتاب جهت ورود به مخزن كتابخانه مي‌باشد.

نيروي انساني مربوطه: خانم خياطي- آقاي عليپور

 بخش نشريات :  
 بخش  نشريات كتابخانه دانشكده با جمع آوري مجله هاي جاري و گذشته نگر مجموعه اي  فراهم سازد كه نيازهاي پژوهشي مراجعان را تامين نمايد. تعداد مجلات چاپي لاتين موجود حدود 5 عنوان و تعداد مجلات فارسي  نيز حدود 30 عنوان مي باشد. در قسمت آرشيو نيز شماره هاي گذشته نشريات كه شامل مجلات گذشته نگر مي باشد، به منظور بهره وري دانشجويان و اساتيد در معرض استفاده قرار گرفته است. از اهم فعاليت‌هاي اين بخش فايل كردن روزانه نشريات در قفسه‌هاي مخصوص نشريات، ورود اطلاعات آنها در كاردكس مخصوص نشريات و تهيه فتوكپي از فهرست مطالب نشريات به منظور فراهم آوردن امكان استفاده هر چه بيشتر دانش پژوهان از مجموعه كتابخانه مي‌باشد.

نيروي انساني مربوطه: خانم احمدي- خانم خياطي

 
 
 
 
 
 
 
 
 
1397/09/25
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal