دانشکده بهداشت
۱۳۹۶ جمعه ۲ تير
br ENGLISH
معرفی
 

تعریف سیستم اطلاعات جغرافیایی ( GIS )

سيستم اطلاعات جغرافيايي یا  Geographical Information System بستري براي ذخيره، نگهداري، مديريت و تجزيه و تحليل اطلاعات جغرافيايي مي‌باشد و جهت كار همزمان با داده‌هايي كه وابستگي مكاني (جغرافيايي) و توصيفي دارند، طراحي شده است.
براي بهره‌گيري صحيح از قابليت‌هاي يك
GIS، در درجه اول نياز به درك صحيح از سيستم GIS و سپس ساختار اطلاعات در آن مي‌باشد، جهت پياده‌سازي يك سيستم GIS توجه به ماهيت و ساختار اطلاعات جغرافيايي متشكله آن كه ركن اساسي هر سيستم GIS را تشكيل داده و توانمندي‌ها و پتانسيل‌هاي آن را تعيين مي‌كند، اجتناب‌ناپذير است.

طیف کاربران و علوم وابسته به GIS


1- بهداشت و درمان

بررسی پیامدهای یک عارضه جغرافیایی یا هر عارضه دیگر: مثلا در هنگام وقوع زلزله خیلی از بیماریها گسترش پیدا می کند. GIS شدت و سرعت گسترش این آلودگیها و بیماریها را مورد بررسی قرار می دهد.

2- محیط زیست و منابع طبیعی

3- بررسی پراکندگی نیروی انسانی

4- مکان یابی جغرافیایی با شرایط معین:

            انتخاب محلهای مناسب جهت احداث مراکز بهداشتی و درمانی

5- شناسایی نقاط کور شبکه مخابراتی

6- مدیریت ترافیک و سانحه           

ارائه و بررسی راهکارهای ممکن در کنترل سوانح و مدیریت خدمات اضطراری پس از وقوع سانحه، شناسایی مناطق زلزله خیز به منظور توسعه شبکه راههای اضطراری و بساری موارد دیگر ...

 


 GIS
در زمینه بهداشت و درمان (HGIS)
 
 
 
 

1-      GIS میتواند مکانهایی که دارای شرایط و ویژگیهای خاص هستند را مشخص کند. به عنوان مثال نقاطی که شیوع بیماری مالاریا، تالاسمی و... در آنها بالاست را مشخص می کند.

2-      روند وقایع به چه صورت است؟

3-      چه اطلاعاتی در مکان وجود دارد؟

4-      چه الگوهای مکانی وجود دارد؟ مثلا بیماری تالاسمی در شهر بابل نسبت به بقیه نقاط استان شیوع بیشتری دارد.

5-      بررسی پیامدهای یک عارضه جغرافیایی یا هر عارضه دیگر. مثلا در هنگام وقوع زلزله خیلی از بیماریها گسترش پیدا میکند، GIS شدت و سرعت گسترش این آلودگیها و بیماریها را مود بررسی قرار می دهد.

6-      ارزیابی خطرات محیطی و میزان تماس با موادآلوده کننده مثلا میتوانیم با این ابزار مناسبترین مکان را برای احداث کارخانه که کمترین آسیب زیست محیطی را هم به انسان و هم به حیوان داشت را مکان یابی کنیم.

 

1394/07/11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal